O nás

Od r. 1985 - až po koncerty po Evropě

Collegium vocale je smíšený pěvecký amatérský sbor, který byl založen v roce 1985 v Olomouci a od té doby se řadí mezi stabilní olomoucká hudební tělesa.

Uměleckou vedoucí a sbormistryní je od samého začátku Růžena Saligerová.

Pracujeme ve dvojím obsazení - komorní sbor a velký sbor. Komorní dvacetičlenný sbor vystupuje se skladbami "a capella" a velký sbor, dnes již více než šedesátičlenný, umožňuje uvádění velkých hudebních děl s doprovodem orchestru.

V našem repertoáru převažují díla českých a evropských mistrů duchovní hudby od polyfonie až po současnost. Spolupracujeme s mnoha evropskými sbory a každoročně s nimi pořádáme společné koncerty a výměnné zájezdy.

Při svých koncertech pravidelně spolupracujeme se členy Moravské filharmonie a Moravského divadla Olomouc. Pro své příznivce pořádáme několikrát ročně koncerty, z nichž tradiční Vánoční koncert připadající na 25. prosince v chrámu sv. Michala patří v Olomouci k těm nejnavštěvovanějším.    

Za dobu své existence jsme absolvovali více než 200 hudebních vystoupení.

Najdete nás příležitostně na různých kulturních akcích po Olomoucku a dalších místech ČR - na festivalech sborového zpěvu, při slavnostních mších, charitativních vystoupeních, při příležitosti různých jubileí, vernisáží apod.

Srdeční záležitost

Jsme amatérský sbor a všichni se týden co týden setkáváme po svém zaměstnání na společných zkouškách. Vede nás k tomu zájem o vokální hudbu. Bez něj bychom tuto časově i finančně náročnou činnost nemohli dělat. 

Stala se z nás taková sedmdesátičlenná rodina. Několikrát ročně jezdíme všichni na dvoudenní soustředění, kde po celý den intenzivně procvičujeme náš repertoár a večer si s gustem dáváme vše od popu až po lidovky. Zkrátka bez zpěvu nejsme nikdy. 

Pro své členy a přátele pořádáme každoročně společenský ples